MAT101 SLP 3 Answer Template

 

 

 

Name:                        

 

Date:                           

 

Instructor:                      

 

 

 

Use this template to insert your answers for the assignment.  Please use one of the four methods for showing your work (EE, Math Type, ALT keys, or neatly typed).  Remember that your work should be clear and legible.  

 

 

 

Write the final answer in the terms being asked such as dollars/cents, degrees, tickets, etc.

 

 

 

Slope:  m= change in y = y2-y1

 

                            change in x     x2-x1

 

 

 

Slope-intercept form:  y=mx+b

 

 

 

1.  Your monthly commission as an appliance sales person is represented by the equation, S = 50x+450, where 50 is the rate paid for each appliance sold, x is the number of appliances sold, 450 is the base pay per month, and S is the salary.  Complete the following table to represent your total salary for x appliances sold.  Show your work for each one.

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­­

 

x

14

22

25

40

51

S

 

 

 

 

 

 

 

 

2.  You are offered the option of choosing a yearly salary of $45,000 or continue working on commission. 

 

            a. Using the equation from problem #1, how many appliances do you have to sell           per year in order to match this salary?  (Hint: $450 is the base pay per month, not year.  Multiply the base pay by 12 to represent a full year.)

 

            b. If you currently average 74 appliance sales per month, which option should     you choose? 

 

 

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­# appliances to sell: __________ Which option do you choose? ___________

 

 

 

3.  Best Car rental agency charges a flat rate of $40 and 10¢ per mile to rent a standard car.  A+ Rentals charges a flat rate of $35 and 20¢ per mile for the same car. 

 

            a. Write an equation to represent the total cost (y) and number of miles (x) of         renting from each company.

 

            b. If you plan to rent a car and travel 500 miles, which plan would you        choose and why?  Show your work.

 

            c. How many miles do you need to drive for both plans to cost the same?

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­­a._______________ 

 

                b._______________ 

 

                c._______________ 

 

 

 

4.  The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. 

 

            a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write the cost equation. 

 

            b. In March, the total cost was $18,955.  Calculate the number of phones   produced using the equation.

 

            c. If the goal for March was to produce at least 2000 phones, did the company      meet this goal?  Show mathematically the number of phones exceeded or      missed the goal?

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­­a._______________ 

 

                b._______________ 

 

                Explanation: _______________ 

 

 

 

5.  Tim works part-time at a retail store.  His salary varies directly by the number of hours worked.  Last week he earned $99.45 for 13 hours of work.  This week he earned $160.65.  

 

            a. Write and solve an equation that represents this scenario.

 

            b. How many hours did he work? 

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer: _______________ 

 

             

 

6.  Three years after purchase, a car is estimated to be worth $24,000.  At five years, its value is $19,000.  If the car is depreciating in a linear manner, write an equation that represents the depreciation of the car.  Answer the following questions:

 

            a. How much is the car depreciating each year?

 

            b. What was the purchase price of the car?

 

            c. If the car continues this rate of depreciation, what will its value be at year 10?

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­­a._______________ 

 

                b._______________ 

 

                c._______________ 

 

 

 

7.  On a particular April day, the temperature at 8 am was 40°F.  By 4 pm the temperature was 64°F.  What was the hourly rate of temperature change?   

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­­_______________ 

 

 

 

8.  The cost for an electrician is $135 for 3 hours.  A 7 hour repair costs $315.  Showing your calculations, determine the price of a 12 hour repair.

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­­_______________ 

 

 

 

9.  Sarah has two part-time jobs and needs to earn at least $300 total per week.  Job A pays her $10 an hour and job B pays $7.50 an hour.  Write an inequality that represents this scenario.  Name and label your variables, such as Job A= x.

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­­_______________ 

 

 

 

10.  A manufacturer produces a 4-cup and 8-cup coffee maker.  The 4-cup maker takes 6 hours to produce and the 8-cup takes 9 hours.  The manufacturer has at most 500 hours of labor per week. 

 

            a. Write an inequality to represent the number of each type of coffee makers they            can produce in a week.

 

            b. Is it possible to produce 20 4-cup and 30 8-cup coffee makers in a given           week?  Explain why or why not showing all of your calculations. 

 

Calculations:

 

 

 

 

 

 

 

Answer: ­­­­a._______________ 

 

                b._______________ 

 

    • 6 years ago
    Graded A+ . Use only as a guide
    NOT RATED

    Purchase the answer to view it

    blurred-text
    • attachment
      mat101_slp_3_answer_template.docx