A food store makes a 6 pound mixture of peanuts, cashews, and raisins. Peanuts cost $1.00 per pound, cashews cost...

profileninela
A food store makes a 6 pound mixture of peanuts, cashews, and raisins. Peanuts cost $1.00 per pound, cashews cost $3.00 per pound, and raisins cast $1.50 per pound. The mixture calls for twice as much as peanuts than cashews. The total cost of the misture is $9.50. How much of each ingredient did the store use?
    • 8 years ago
    • 999999.99
    Answer(0)
    Bids(0)