McLean Company produces a product that requires three standard gallons per unit. The standard price is $18.50 per gallon.

If 2,500 units required 8,000 gallons, which were purchased at $18.00 per gallon, what are the direct materials:

(a) Price variance

(b) Quantity variance

(c) Cost variance

 

    • 9 years ago
    Direct materials variance
    NOT RATED

    Purchase the answer to view it

    blurred-text
    • attachment
      material_variance.docx