Normally we charge $2.00 for this answer

Today, you can get it FOR FREE if you

g+1, Follow or Like, us

Show me how to post my homework

Just do my homework!

  • HTML tags will be transformed to conform to HTML standards.
  • Add rel="nofollow" to external links
Question
Submitted by desgnz on Sun, 2012-08-19 20:23
due on Sun, 2012-08-19 20:00
answered 2 time(s)
Hand shake with mbitheh: In progress
Hand shake with marcuz: In progress
Hand shake with neel: In progress
Hand shake with Shirsendu: In progress
Hand shake with Bestwriter: In progress
Hand shake with genius: In progress
desgnz is willing to pay $5.00
desgnz bought 1 out of 1 answered question(s)

Country A produces two goods, elephants and saddles. In the year 2006, the 10 units of elephants produced sold for...

Country A produces two goods, elephants and saddles. In the year 2006, the 10 units of elephants produced sold for $2,000 per unit and the 25 units of saddles produced sold for $200 per unit. In 2007, the 20 units of elephants produced sold for $3,000 per unit, and the 50 units of saddles produced sold for $300 per unit. Real GDP for 2007, assuming that 2006 is the base year, is ______.

Answer
Submitted by shahimermaid on Sun, 2012-08-19 20:31
teacher rated 380 times
4.33684
purchased 6 times
price: $2.00

Answer rating (rated one time)

1

the answer is explained in detail

body preview (134 words)

xxxxxxx A xxxxxxxx xxx xxxxxx xxxxxxxxx xxx saddles. In the year xxxxx xxx xx units of elephants xxxxxxxx sold for xxxxxx xxx unit xxx the 25 xxxxx of saddles produced xxxx xxx $200 xxx xxxxx In 2007, xxx xx xxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxx sold xxx $3,000 xxx xxxxx xxx xxx 50 units of saddles xxxxxxxx xxxx xxx xxxx per xxxxx xxxx GDP xxx 2007, xxxxxxxx xxxx 2006 is the base xxxxx is xxxxxxx

 

xxxx xxx xx xxx evaluated xx xxx market xxxxxx of xxxx xxxx xxxx. For xxxxxxxx xx 2006 were xxxxxx xx the base xxxxx then xxxx xxx for xxxx xx xxxxxxxxxx by taking xxx xxxxxxxxxx xx all xxxxx xxx services purchased xx 2007 xxx xxxxxxxxxxx xxxx by their xxxx prices.

 

20 units xx xxxxxxxxx x xxxx xxx unit=40,000

 

50 xxxxx of xxxxxxx x 200 xxx xxxxxxxxx

 

real xxx = 41,000


Buy this answer

Try it before you buy it
Check plagiarism for $2.00

Answer
Submitted by knowl on Sun, 2012-08-19 21:20
teacher rated 0 times
0
price: $2.00

its in the attachment...it's a number between 5,000 and 100,000

body preview (2 words)

see attached

file1.jpg preview (0 words)


Buy this answer

Try it before you buy it
Check plagiarism for $2.00