Show me how to post my homework

Just do my homework!

  • HTML tags will be transformed to conform to HTML standards.
  • Add rel="nofollow" to external links
Question
Submitted by ronyro on Fri, 2013-06-07 23:16
due on Tue, 2013-06-11 22:50
answered 1 time(s)
Hand shake with Abhishek Jain: In progress
Hand shake with helloworld: In progress
Hand shake with Economic Tutor: Complete ($10.00 paid)
Hand shake with Assignment Ex...: Complete
ronyro is willing to pay $25.00
ronyro bought 69 out of 75 answered question(s)

Assignment 3: Excel Problems

Assignment 3: Excel Problems

At the end of each module, you will apply the module’s concepts by completing comprehensive assignments from the textbook.

Complete problems P16A-17B (p. 898), P16A-19B (p. 899),  P18-24A (p. 979), P18-26A (p. 980) in your textbook.

Present your analysis of the assigned problems in Excel format. Enter non-numerical responses in the same worksheet using textboxes.

Answer
Submitted by accountguru on Sat, 2014-04-19 05:15
teacher rated 366 times
4.773225
purchased one time
price: $25.86

Cost Accounting_Four questions

body preview (4 words)

Cost xxxxxxxxxxxxxxx questions

file1.xlsx preview (466 words)

xxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Reed xxxxx Co.,
Actual Units Equivalents Units
Material xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx
Units completed & transferred 4,420xxxxx 4,4204,420
Ending xxxxxxxxxxx163 xxx
xxxxx 5,070 xxxxx4,583 xxxxx
Costs incurredxxxxxxxxxx $6,240
Number xx xxxxxxxxxx xxxxx 4,583xxxxx xxxxx
xxxx per xxxxxxxxxx unitxxxxx$0.13$1.36
xxxxx xxxxxxxxx to
Units xxxxxxxxx & xxxxxxxxxxxxxxxx$5,474 $555 $6,019
Ending xxxxxxxx$201 xxxxxxx
xxxxxx xxxxxx xxxx $6,240

xxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xx Draw x xxxx xxxx for xxx preparation Department
Preparation Department
xxxxxxx into xxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx to xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx
Transferred to xxxxxxxxxxx Department
Actual xxxxx Equivalents xxxxx
xxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx Overhead
Units xxxxxxxxx & transferred xxxxx1,900xxxxxxxxxx1,900
xxxxxx Unitsxxxxx630xxxxxxx
xxxxx xxxxx xxxxx 1,9002,530 xxxxx
xxxxx incurredxxxxxx xxxxxx xxxx $2,445
Number xx Equivalent xxxxx 2,530xxxxxxxxxx 2,530
xxxx per equivalent xxxx$1.03$0.72$0.25xxxxx
Costs xxxxxxxxx to
Units xxxxxxxxx & xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx $1,365$481xxxxxx
Ending Units xxx$647$159xxxx
xxxxxx $2,600$1,365 $640 $2,445
xx Prepare xxx Journal entry xx record xxx cost xx sheet xxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxxx to the Comprehensive xxxxxxxxxx
JOURNAL
xxxx in process - xxxxxxxxxxxxx$5,634
xxxx in xxxxxxx x Preparation$5,634
xxx record xxxxxxxx xx sheets completed xx preparation xxxxxxxxxxx
Work in xxxxxxx x Preparation
xxx Material x Wood$2,600 xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx department$5,634
Raw Material x AdhesivesxxxxxxBalance x xxxxxx WIP $1,416
xxxxxx Labor xxxx
Manufacturing Overhead xxxxxx
xxxxxx xxxxxx

P18-24A

xxxxxxxx
xxxxxxx xxxxxxxxxxx
1. Compute xxxxxxx xxx variable costs for each show
Revenue
Number of Tickets xxxxx
xxxxx xxx xxxxxx $50
xxxxx xxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxx xxxxx
xxxx x xxxxxx xx
Earnings xxx xxxx$300

- - - more text follows - - -


Buy this answer

Try it before you buy it
Check plagiarism for $2.00